Weekend Biegowy 2021 – podsumowanie

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem dobiegł końca. Impreza odbywała się już po raz dziesiąty. Rozpoczęła się w piątek Biegiem Sokoła, a zakończył ją ostatni bieg im hr. Władysława Zamoyskiego w niedzielę. Pasjonaci biegów górskich w ciągu trzech dnia mierzyli się z trzema rożnymi pod względem dystansu i stopnia trudności biegami, a wszystko to na tatrzańskich szlakach.

W ramach weekendu biegowego rozegrano Bieg Sokoła na dystansie ok. 15 km. Trasa wiodła zawodników z Kuźnic i dalej przez Kalatówki, Ścieżką pod Reglami, Doliną Białego, Drogą pod Reglami, Doliną Strążyską, Ścieżką nad Reglami, Doliną Białego znów na Kalatówki i z powrotem do Kuźnic. W tym biegu wzięło udział łącznie 161 zawodników. Pierwszy na metę dobiegł Andrzej Witek, pokonując trasę w czasie 1h 13 min 45,5 s, drugi na metę dotarł Michał Dudczak 1h 17 min 26,4s, a trzeci dobiegł Dariusz Marek po 1h 19min 2,5 s. Pierwszą kobietą na mecie okazała się Aleksandra Bazułka z wynikiem 1h 41 min 46,2s. Drugie miejsce zdobyła Marta Naczyk osiągając czas 1h 45 min 40 s. Na podium znalazła się także Katarzyna Zych kończąc bieg z czasem 1h 47min 54,2s.

W sobotę z kolei zawodnicy przebiegli dystans 29,1 km w Biegu Wysokogórskim im. dh. Franciszka Marduły - będącym jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Bieg ukończyło 264 biegaczy. Zawodnicy pobiegli z Krupówek do tamy w Kuźnicach, a potem na Nosal, Doliną Jaworzynki, przez Przełęcz Między Kopami, do schroniska Murowaniec, na Przełęcz Liliowe, Beskid, Suchą Przełęcz, Kasprowy Wierch, Myślenickie Turnie, do Kuźnic, a następnie na Kalatówki i dalej Ścieżką nad Reglami, przez Dolinę Białego do centrum miasta na Plac Niepodległości, gdzie zlokalizowana była meta. Ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na zalegający w wyższych partiach gór śnieg, trasa została zmieniona i omijała w tym roku Karb i Przełęcz Świnicką.

W kategorii Open pierwszy na metę dobiegł Marcin Kubica po 2h 28min 56,8s od startu, drugi był Piotr Łobodziński – 2h 3min 13,1s, natomiast brązowy medal zdobył Tomasz Skupień z wynikiem 2h 37min 5,8s. Pierwszą kobietą na mecie była Mirosława Witowska, mieszcząc się w czasie 2h 59min 35,1s, drugie miejsce zajęła Katarzyna Wilk 3h 09min 54,6s, po brąz pobiegła Katarzyna Jakieła-Rzadkosz 3h 16min 53,0s. Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco: 1. Dynafit, 2. TG Sokół Zakopane, 3. KS Murzasichle.

W niedzielę wystartował ostatni Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km, start odbył się o godzinie 7:30 z Palenicy Białczyńskiej. Biegacze zmierzyli się z trasą do Morskiego Oka. Bieg ukończyło 158 zawodników. Pierwszy na mecie pokazał się Adam Jamiński, pokonując dystans w 40min 55,3s, srebro wywalczył Piotr Koń 43:00,6, trzecie miejsce zajął Piotr Huzior po 43min 39,8s biegu. Wśród kobiet złoto zdobyła Olga Janiszewska osiągając czas 47min 58,1s, druga na mecie znalazła się Aleksandra Bazułka z czasem 52min 02,7s, trzecie miejsce zajęła Iwona Kąś osiągając czas 53min 52,3s.

Dodatkowym wyzwaniem dla zawodników, którzy ukończyli wszystkie trzy biegi, była rywalizacja w Grand Prix Sokoła. Jej wyniki: kategoria mężczyzn - 1. Marek Grochowski (TG Sokół), 2. Łukasz Flisiński (Alpin Sport Hoka One One Team), 3. Krzysztof Falkowski (Woodward Runners); kategoria kobiet – 1. Marta Naczyk (Dietetyk FNS/Dynafit), 2. Katarzyna Zych (Bonnie&Clyde), 3. Agnieszka Fogiel-Pawłowska.

W 2020 r. ze względu na trwającą pandemię zawody niestety nie mogły się odbyć. Dodać należy, że po Tatrach z „Sokołem” biegamy już dwanaście lat, a sama historia zawodów i Towarzystwa Gimnastycznego sięga przełomu XIX i XX wieku. Weekend Biegowy w tym roku miał swoją jubileuszową dziesiątą edycję.

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno najlepszych zawodowców jaki i amatorów. Bogatą historię biegów tworzą przede wszystkim niezwykli zawodnicy i ich oszałamiające wyniki. Co roku rywalizacja między czołówką zawodników, ich pasjonująca walka z czasem i warunkami na trasie, wzbudza zainteresowanie i podziw kibiców, mediów oraz całego środowiska związanego z tą dyscypliną.
Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia za rok!

WYNIKI:
Bieg Sokoła https://www.bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/461/bieg/S
Bieg Marduły https://www.bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/462/bieg/MA
Bieg Zamoyskiego https://www.bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/463/bieg/Z
Grand Prix https://www.bgtimesport.pl/_files/public/wyniki/BGTS463wyn210613t113923.pdf

PATRONAT HONOROWY:
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk
SPONSOR GŁÓWNY:
Dynafit
PARTNERZY:
4MOVE - Pakfol - HRMS Invest - Zakopiańskie Centrum Kultury - Berdax - Peak Point - Drukarnia Zakopane Krupówki 41D - Kasprowy Wierch - Schronisko PTTK Murowaniec - Schronisko PTTK Morskie Oko - Społem Zakopane - Intersport - RabPlast – Opel Marimex - Yurta Bar - Karczma Polany – Cukiernia Podwórko -Tryumf - Kino Sokół – Polskie Tatry S.A. - TESKO - Skyrunning Polska
PATRONI MEDIALNI:
Polskie Radio - TVP 3 Kraków - Radio Kraków – Gość Niedzielny - Tygodnik Podhalański - Tygodnik Podhalański TV - Podhale24.pl - Watra.pl - Biegigorskie.pl – Podhale-sport.pl – Sportowepodhale.pl
ORGANIZATOR:
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem

Dofinansowano ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie
O bezpieczeństwo dbał Lotos Oil

Leave a comment